3 مشکل رایج خواندن برای دانش آموزان- مرکز اختلال یادگیری خوب در تهران

 

3 مشکل رایج خواندن برای دانش آموزان

 

توسعه مهارتهای قوی خواندن در دانش آموزان، یکی از اهداف کلیدی هر برنامه آموزشی اولیه است. از طریق خواندن است که دانش آموزان واژگان خود را گسترش و یادگیری صورت میگیرد . خواندن همچنین کلید موفقیت در املا و نوشتن است.

در6 و 7 سالگی کودکان به طور طبیعی بر صحبت کردن مسلط هستند و باید برای نوشتن اماده شوند.اگر دانش اموزی با مهارت کلامی و خواندن مشکل داشته باشد می تواند بر عملکرد آنها در برنامه درسی مدرسه تأثیر بگذارد و همین مساله تأثیر منفی بر انگیزه یادگیری و  منجربه کاهش اعتماد به نفس میشود.

 

مشکلات رایج خواندن

گاهی اوقات ممکن است یک مشکل یادگیری نامشخص وجود داشته باشد ، در این شرایط، والدین و مربیان  موظف هستند با درک ریشه مشکل و ارائه  استراتژی های مقابله مناسب به  کودکان به وی کمک کنند.

 

عملکرد خواندن

هر دانش آموز نمیتواند مهارتهای خواندن را به همان میزان افزایش دهد. خواندن با تسلط بر مهارت های پیش سواد آموزی( در مرکز تخصصی اختلال یادگیری ) از جمله یادگیری الفبا و افزایش آگاهی واج شناسی آغاز می شود.

و به این ترتیب یاد میگیرند که چطور واج ها را صداکشی کرده و هر کدام در کنار دیگر حروف چه صدایی پیدا میکند و ترکیب حروف را یاد میگیرند.

هر چه خواننده با شرایط خواندن آشنا میشود فرآیند استفاده از شناسایی کل کلمه بهتر و خواندن سرعت می یابد وبا تشویق و آموزش مستقیم میتواند روند خواندن را بهبود بخشید.

 

هنگامی که دانش آموزان به مدرسه میرود از آنها خواسته می شود تا به درک بیشتری دست یابند، که شامل شناخت متون پیچیده و پردازش اطلاعات بیشتر در زمان های کوتاهتر می شود.

خواندن سریع و کارآمد برای درسهای کلاس و همچنین برای رعایت الزامات تکالیف و موفقیت در امتحانات استاندارد شده مهم است .

 

3 مشکلات رایج در خواندن

 

مشکل در رمزگذاری

رمزگشایی این است که کودکان قادر به قرار دادن صداها در کنار حروف به منظور صدای حرف می باشد.برای خوانندگان مبتدی  زمانی که آنها با شرایط جدید و یا ناآشنا، آشنا شوند، معمولا با رمزنگاری آسان با تمرین آواز و تکرار و تمرین با خواندن با صدای بلند ساده تر می شود.

اگر یک کودک همچنان به تلاش ادامه دهد ولی نتیجه نگیرد ممکن است یک مشکل یادگیری خاص وجود داشته باشد یا یک اختلال فیزیکی باشد که مانع از دیدن آنها در  شنیدن صداها در زبان گفتاری می شود و نیاز است که حتما با یک متخصص روانشناسی کودک در مرکز تخصصی اختلال یادگیری مراجعه کنید.

 

درک نادرست

در جریان خواندن، شناخت حروف و واژگان، به منظور درک معانی در عبارت، جمله و سطح پاراگراف، بسیار زیاد وجود دارد.

وقتی خواننده مبتدی با معانی واژگان را نمیداند و یا به دلیل عدم رمز گشایی مناسب تشخیص نمیدهد کلمه را رها کرده و به جملات بعدی میرود  و یا هر چه متون سخت تر شود ممکن است ناامید شود و دست از خواندن بکشد .

داشتن واژگان محدود، درک نادرست از معانی کلمات و یا صدای حروف میتواند منجر به مشکل در خواند نشود.

با این حال، خواندن نیز نیاز به توجه دارد. دانش آموزان نیاز به شناسایی مفاهیم اولیه، ایده های اصلی و جزئیات خاص دارند و حتی در مورد آنچه در حال خواندن هستند نتیجه گیری می کنند. اگر یک دانش آموز مشکلاتی در نتیجه ADD یا ADHD داشته باشد ممکن است بر خواندن وی بیشتر تاثیر بگذارد.

 

سرعت

اکثر دانش آموزان در خواندن ممکن است با شرایط نامعلونم روبرو شوند ، اغلب آنها با کلمات جدید روبرو میشوند که ممکن است معانی آن را حدس بزنند.

همانطور که دانش آموزان واژگان خود را گسترش می دهند، کلمات بیشتری را با دید و سرعت خواندن تشخیص می دهند. دانش آموزانی که همچنان به رمزگشایی می پردازند ممکن است از واژه های دیداری بیشتری درخواندن بکار ببرند.

 

اگر دانش اموز همچنان در سرعت خواندن دچار  مسئله است، ممکن است یک مشکل اساسی وجود داشته باشد، مانند پردازش آهسته.

خواندن یک وظیفه شناختی است که نیاز به نگه داشتن اطلاعات زیادی در ذهن است تا بتوان یک متن را پردازش کرد.

داشتن استراتژی ممکن است کمک کند، اما مهم است که این دانش آموزان زمان بیشتری را برای تکمیل کارهایی که نیاز به مطالعه گسترده دارند، داشته باشند.

 

 

منبع 

 

روانشناس و نوروتراپیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا