7 نشانه های یک کودک باهوش – مرکز توانمند سازی کودکان در تهران

7 نشانه های یک کودک باهوش

 

هوش بالا اغلب به عنوان توانایی ذهنی  با نمره IQ: 130 یا بالاتر تعریف می شود. با این حال، همه کودکان با استعداد  در یک جهت و یا حتی با تحصیلات آکادمیک پیشرفت نمیکنند.

برخی ممکن است توانایی های خلاقانه، هنری، موسیقی و  یا رهبری در مقایسه با همتایان خود را نشان دهند.

افراد باهوش  می توانند در یک مهارت یا بیشتر تمرکز کنند . همچنین برای والدین و مربیان مهم است که بدانند که  تفاوت های یادگیری خاصی که بر عملکرد در مدرسه اثر می گذارد، می توانند داشته باشند یا خیر.

در این شرایط، مهم است که به کودک کمک کند تا استعدادهای خود را توسعه دهد و در عین حال از بروز هر گونه چالش هایی جلوگیری کرده وکمک کند.

در بعضی موارد، ممکن است کودک برای برنامه های خاص یا مدرسه مخصوص کودکان باتجربه مناسب باشد، بنابراین فرصت های فراوانی برای پیشرفت در محیط کلاس درس دارند که به نیازهای آنها حساس است و تحرک کافی را فراهم می کند.

با دسترسی به منابع مناسب و حمایت های عاطفی و آموزشی، هر کودک با استعداد می تواند توانایی بالقوه خود را در مدرسه به دست آورد.

 

تعدادی از روش ها برای تعیین افراد باهوش وجود دارد و اغلب ترکیبی از آزمون های توانایی و دستاوردهای مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله مشاهده و یا بررسی مجموعه نمونه کار دانش آموز ،فعالیت های کودک در داخل و خارج از مدرسه، همراه با توانایی های شناختی، خلاقیت و عادات عاطفی و رفتاری می تواند مورد توجه قرار گیرد.

مهم است که هر آزمونی که برای ارزیابی جوایز مورد استفاده قرار گیرد، امتحانات را انجام می دهد که میزان دانش دانش آموز را نشان نمی دهد. در بعضی از مناطق، مانند ریاضی، آزمون های خاصی برای جستجوی جوایز طراحی شده است.

تست های  معتبر هوش  (IQ )می تواند اولین گام باشد، از جمله  مقیاس اطلاعات وکسلر برای کودکان یا استندفورد بینه . میانگین نمره هوش طبیعی بین 90-110 است، بچه های باهوش معمولا نمره خوبی از این نمره خواهند داشت. هوشممکن است تا حدودی ارثی باشد .

بعد از شناسایی هوش و شناسایی افراد باهوش میتوان هر چه سریعتر اقداماتی را در جهت پرورش استعدادشان انجام داد.

به همین دلیل به والدین پیشنهاد میشود تا کودکان حداقل به سن 5-6 سالگی برسند تا بتوان فرصت هایی را برای آنها در نظر گرفت .

همچنین در نظر داشته باشید که وقتی افراد باهوش شناخته شدند، همه مدارس منابع لازم برای ارائه فرصت های جدی برای کودکان را ندارند، که می تواند منجر به خستگی و کمبود عملکرد شود.

بنابراین ممکن است استخدام یک معلم خصوصی برای فرزند شما مناسب باشد که بتوان به وی کمک کرد.

 

تشخیص یک کودک باهوش

 

فرد با هوش پس از کودکی به بزرگسالی می پیوندد که میتواند منحصر به فرد است. برخی از رفتارها، صفات و ویژه گی های فرد باهوش که توسط والدین و معلمان دیده میشود عبارتند از :

آنها کنجکاو هستند و سؤالات زیادی دارند.
آنها رویکرد خاص خود را نسبت به تکالیف دارند.
آنها دایره لغات زیادی دارند و گفتگوی بالغ را ترجیح می دهند.
آنها ایده های اصلی دارند.
آنها مهارت های شناختی پیشرفته  داشته و قادر به آموزش مهارت های جدید خود هستند.
آنها به محيط خود حساس هستند.
آنها احساسات قوی دارند.

 

آموزش افراد با استعداد چیست؟

نیاز به تحصیلات افراد با استعداد در ابتدا و در اواخر قرن نوزدهم، پس از انجام تست هوش، به رسمیت شناخته شد. اولین مدارس برای افراد با استعداد و با هوش  در اوایل دهه 1900 در ورستر، ماساچوست افتتاح شد و امروز کلاس ها، برنامه ها و مدارس را در سراسر ایالات متحده دیده میشوند.

دانش آموزان معمولا برای غربالگری آزمایش و مورد امتحان و تست قرار گرفته  تا میزان هوش  و حوزه های استعدادشان مشخص و تعیین گردد و سپس در یک برنامه مناسب قرار گیرند.

 

 

منبع 

 

روانشناس و نوروتراپیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا