نوروتراپی چیست؟ مرکز نوروتراپی آلومینا

 

نوروتراپی چیست؟

 

نوروتراپی (NT) یک نوع بیوفیدبک است ، فرایندی است که در آن برخی از ویژگیهای فیزیکی میتوانند تحت نظارت و اندازه گیری قرار بگیرند تا شخص بتواند وضعیتهای فیزیولوژیکی و ذهنی خاصی را حفظ کند.

بیوفیدبک ( Biofeedback ) بازخورد تن است و به فرد در مورد فرایندهای فیزیولوژیکی مانند: تنفس، ضربان قلب، دمای پوست یا فرایند دیگری فیدبک می دهد و فرد می تواند برای حفظ یا حتی تغییر فرآیندهای غیرارادی با حفظ محدوده های خاص یا انجام رفتارهای خاص (مثلا ، تنفس دیافراگم) کنترل ایجاد کند.

بیوفیدبک (Biofeedback) به طور موفقیت آمیزی برای کمک به افراد در مدیریت استرس مفید است، که می تواند به آنها کمک کند تا فشار خونشان را کنترل کنند، سردرد مرتبط با تنش عضلانی را کاهش دهند، وضعیت نسبتا اضطراب و غیره را حفظ کنند.

 

 

نوروتراپی و الکتروانسفالوگرام (EEG) به عنوان مانیتور زیست محیطی استفاده می شود. EEG ها برای اندازه گیری الگوهای موج مغزی طراحی شده اند.

نوروتراپی (NT)  بر اساس اصل بیولوژیکی با کمک به افراد برای حفظ الگوهای موج مغز به منظور کنترل برخی از حالت ها و حتی انواع خاصی از رفتار است که ممکن است ناکارآمد باشد می باشد .

نوروتراپی ( NT ) توسط تعدادی از نام های جایگزین از جمله نوروفیدبک (  neurobiofeedback)   بیوفیدبک EEG، نقشه برداری فعالیت الکتریکی مغزی وجود دارد  با این حال، تمام این برچسب ها اساسا به همان روند کار می کنند.

الگوهای خاص فعالیت مغز با مسائل / اختلالات مختلف مرتبط هستند. نوروتراپی فرض می کند افرادی که نوع خاصی از اختلالات روان شناختی مانند ADHD، افسردگی، اختلالات اضطرابی و غیره دارند، الگوهای فعالیت مغزی را که منحصر به هر نوع اختلال هستند، تولید می کنند.

این الگوهای فعالیت مغز در مقایسه با سطح “طبیعی” فعالیت مغز و احتمالا نتیجه آرایش ژنتیکی فرد، تجربیات گذشته و یا تعامل ژن ها و تجربیات محیطی متفاوت است و می توان تشخیص نوع خاصی از اختلال، اختلال روانشناختی یا وضعیت پزشکی دیگر را از خواندن فعالیت مغز موج انجام داد.

فرایند ارزیابی مورد استفاده در نوروتراپی شامل تست جامع است که می تواند شامل تست های روانشناختی، آزمایش های پزشکی، همکاری خانوادگی و دوستان و ارزیابی qEEG برای شناسایی الگوی مغزی خاص آن فرد باشد.

 

نوروتراپی درمان مبتنی بر ارزیابی است. از آنجا که ارزیابی جامع بر اساس الگوهای مغز، تجربه و غیره، مبتنی بر الگوهای مغز فرد ایجاد می کند، رویکرد درمان نیز فردی است.

پایه روش درمان این است که به فرد کمک کند تا الگوهای مغزهای غیرطبیعی خود را با استفاده از تکنیکهای qEEG کنترل کند.

تکنیک خاص بسته به اختلالات فردی یا خاص و یا مشکلی که در حال بررسی است متفاوت خواهد بود. برخی از برنامه های NT ممکن است شخص را به گوش دادن موسیقی با پیام های متعارف فرا خواند در حالی که سنسورها متصل شده است تا الگوهای مغز خود را نظارت کند؛ برنامه های دیگر ممکن است افراد را در افکار خاص، میزان تنفس و … هدایت کند.

درمان استفاده شده در نوروتراپی غیر تهاجمی است و کسانی که تحت درمان قرار می گیرند، هیچ ناراحتی قابل ملاحظه ای پیدا نخواهند  کرد.

طرفداران این روش می گویند این مزیت این روش نسبت به استفاده از داروها (که اغلب عوارض جانبی را تولید می کنند)، جراحی (که به وضوح تهاجمی) و روان درمانی سنتی یا اصلاحات رفتاری است که می تواند طول بکشد و برای بعضی از افراد ناراحت کننده باشد.

 

مزایای نوروتراپی 

 

نوروتراپی ابزار مهمی در کمک به افراد برای یادگیری تکنیک های مدیریت استرس می باشد. استفاده از رویکردهای مبتنی بر رویکرد بیوفیزیکی، تحقیقات جامع و صحیح را برای حمایت از استفاده از این تکنیک ها برای کمک به افراد برای مقابله با استرس و اضطراب، انجام می دهد؛ با این حال، نشان داده نشده است که استفاده از این تکنیک ها نسبت به روش های سنتی روان درمانی برای آموزش مدیریت استرس برتر است یا خیر .

 

کمک به افراد مبتلا به اختلالات مصرف مواد یاد میگیرد چگونه با استرس مقابله کند و اضطراب می تواند یک عامل مفید در بهبود بخشیدن به عضلات باشد.

با این حال، بسیاری از افراد تحت درمان با این روش  به راحتی می توانند تکنیک های استاندارد مانند تسکین عضلات پیشرونده، تنفس دیافراگم، تصاویر و غیره را یاد بگیرند.

رویکردهای بیوفیدبک مثل نوروتراپی (NT) می تواند در کمک به افراد مفید باشد. NT همچنین ممکن است  در آموزش افراد برای یادگیری برای تمرکز بیشتر موثرو مفید باشد.

بنابراین، تحقیقات تجربی اینقدر معتبر نیستد که نشان دهند روش نوروتراپی باید به عنوان روش اصلی درمان برای درمان اختلالات روانی از جمله اختلالات مصرف مواد، مورد استفاده قرار گیرد.

در عوض NT به عنوان یک درمان کمکی یا مکمل مفید است که ممکن است اثربخشی درمان روشهای استاندارد درمان را تقویت کند از جمله استفاده از داروهای کاهش استرسو افزایش توجه و تمرکز .

 

روانشناس و نوروتراپیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا