8 نکته برای بهبود حافظه شما- مرکز تقویت حافظه

 

8 نکته برای بهبود حافظه شما

 

 

بهبود حافظه شما آسان تر از چیزی است که فکرش را هم می کنید. بسیاری از ما ، حافظه  را به عنوان چیزی ثابت و بدون تغییر نگاه می کنیم، اما اینطور نیست – شما می توانید حافظه خود را بهبود ببخشید، همانطور که می توانید مهارت های ریاضی و یا زبان خارجی خود را بهبود ببخشید، به سادگی با چند تمرین میتوانید حافظه خود را بهبود بخشید.

دو نوع حافظه وجود دارد :  کوتاه مدت و بلند مدت.

حافظه کوتاه مدت نوعی حافظه است که مغز ما برای ذخیره اطلاعات کوچک از اطلاعات مورد نیاز در همان لحظه استفاده می کند، مانند نام فرد زمانی که برای اولین بار ملاقات می کنید. تحقیقات نشان داده است ظرفیت حافظه کوتاه مدت حدود هفت قسمت اطلاعات است.

 

حافظه بلند مدت برای چیزهایی است که شما لازم نیست که به سرعت  به یاد داشته باشید. هنگامی که برای آزمون یا امتحان مطالعه می کنید، این حافظه بلند مدت مورد استفاده قرار میگیرد. خاطره ای لحظه ای در زندگی تان، حوادثی با خانواده یا دوستان و دیگر موقعیت های مشابه نیز در حافظه بلند مدت ذخیره می شود.

 

8 نکته برای بهبود حافظه شما- مرکز تقویت حافظه

 

حافظه شما در مغز شماست

اگر چه ممکن است به نظر آید، حافظه در مغز شما شکل می گیرد. بنابراین چیزی که به طور کلی سلامت مغز شما را بهبود می بخشد نیز ممکن است تاثیر مثبتی روی حافظه شما داشته باشد.

تمرینات جسمانی و شرکت در فعالیت های جدید تحریک کننده مغز – مانند پازل ، جدول کلمات متقاطع یا سودوکو – دو روش اثبات شده برای کمک به حفظ سلامت مغز شما است.

به یاد داشته باشید که یک بدن سالم یک مغز سالم است. خوردن درست و کاهش استرس تنها به ذهن شما درتمرکز بر اطلاعات جدید، بلکه برای بدن شما نیز مفید است.

مصرف مکمل ها، ویتامین و عصاره های گیاهی  و اسیدهای چرب  مانندامگا 3 نیز مفید است.

 

بهبود حافظه 

شما می خواهید حافظه خود را بهبود بخشید؟ شما باید بر روی آنچه که انجام می دهید تمرکز کنید و اطلاعاتی را که می خواهید به شدت در مغز خود رمزگذاری کنید. این نکات به شما این امکان را می دهند:

 

تمرکز کردن 

بسیاری از مردم  در یک لحظه میخواهند به چند مورد توجه کنند  و اغلب با چنین  تمرکزی نمیتوان حتی یک کار را انجام داد ،  به همین دلیل بهتراست تنها بر کاری که انجام میدهند تمرکز کنند ، زیرا مغز شما نیاز به زمان برای رمزگذاری اطلاعات به درستی دارد.

بدون رمز گزاری  اطلاعات در حافظه قرار نمیگیرد و بعدا نمیتوانید آنرا به یاد بیاورید. اگر شما نیاز به حفظ چیزی دارید، از انجام چند وظیفه در یک لحظه خودداری کنید.

 

استفاده از روش نوروفیدبک برای تقویت حافظه 

بوی، لمس، طعم، شنیدن و دیدن آن

استفاده از حواس بیشتر در هنگام رمزگذاری حافظه ، حافظه را قوی تر می کند. به همین دلیل است که بوی غذاهای پخته شده مادربزرگ  را می توان همچون تازه یادآوری کرد.

نیازاست  نام کسی که برای اولین بار ملاقات کردیدبه یاد داشته باشید ؟

هنگامی که نامی را بلند تکرار میکنید و چند بار  تکرار میکنید در واقع از چند نوع حس استفاده کرده اید .

 

تکرار کن

 

یکی از دلایلی که افرادی که می خواهند چیزی را به خاطر بسپارند، آن را بارها و بارها تکرار می کنند؛ چرا که تکرار (بعضی اوقات بعضی روانشناسان به عنوان “یادگیری” اشاره می کنند) برای اکثر مردم کار می کنند.

 

ارائه خدمات نوروفیدبک – بیوفیدبک ، روشی بدون عارضه و ماندگار

جز جز کردن

آمریکایی ها شماره تلفن های 10 رقمی طولانی خود را به یاد می آورند در حالی که قادر به نگهداری فقط 7 عدد اطلاعات در مغز خود در یک زمان هستند. پیشنهاد میشود اطلاعات را به صورت بخش بخش و چند رقمی در حافظه تان ثبت کنید .

این تکنیک عملا برای هر بخش از اطلاعات کار می کند. مقدار زیادی از اطلاعات را به تکه های کوچکتر تقسیم کنید و سپس تمرکز کنید که این تکه ها را به صورت قطعات جداگانه حفظ کنید.

 

8 نکته برای بهبود حافظه شما- مرکز تقویت حافظه

سازماندهی

سازماندهی اطلاعات به مغز کمک میکند که بهتر رمزگذاری کرده و در حفظ کردن اطلاعات به شما کمک می کند.

 

استفاده از دستگاه های تمونیک 

دستگاههایی هستند که به ما از طریق تصاویر، لغات، قافیه یا آهنگ  کمک میکنند تا بهتر به یاد داشته باشیم. از این دستگاه ها برای مدارس پزشکی بسیار پر کاربرد است .

 

روشی را که برای شما مفید است یاد بگیرید

سبک  یادگیری برای هر فردی متفاوت است و روش های متفاوتی برای یادگیری وجود دارد ، افراد مختلف ترجیح می دهند از روش های مختلف برای گرفتن اطلاعات جدید استفاده کنند.

از شیوه ای که برای شما کار می کند استفاده کنید، حتی اگر بیشتر افراد مطالعه و یا سعی در یادگیری اطلاعات جدید نداشته باشند. به عنوان مثال، بعضی از مردم دوست دارند یادگیری های جدیدشان را بنویسند .

دیگران ممکن است بیشتر از ضبط کردن مطالب جدید سود ببرند و بعدا به یادداشت های دقیق تر خود در اوقات فراغت خود بپردازند.

 

ایجاد ارتباط بین اطلاعات یادگرفته شده

تحقیقات نشان داده است  زمانی که شما در ابتدا اطلاعات را در نظر بگیرید، حافظه می تواند قوی تر باشد. به عنوان مثال، در مورد چگونگی ارتباط دو چیز فکر کنید و حافظه برای هر دو افزایش میابد. اطلاعات جدید را به اطلاعات موجود یا تجربیات موجود در ذهن خود اضافه کنید.

 

 

منبع

 

روانشناس و نوروتراپیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا